Zanim przejdziemy do szczegółów, przyjrzyjmy się różnym typom brzmienia generowanego przez głośniki. Jak wiemy, Dolby Atmos® to rewolucja w dziedzinie dźwięku, jednak standard ten wymaga odpowiednich kanałów i właściwego sprzętu. Gdzie sytuuje się nowa technologia z perspektywy dźwięku mono, stereo i przestrzennego?
W świecie audio występuje prosty termin, na który łatwo się natknąć: „mono”. Mówiąc wprost, to system wykorzystujący jeden kanał zapisu dźwięku. Oznacza to, że wszystkie sygnały audio są scalane na pojedynczej ścieżce. Starsze radia i komputery, a także niektóre systemy nagłośnieniowe w miejscach prywatnych i publicznych – wszystko to urządzenia monofoniczne, ponieważ działają w oparciu o jeden głośnik.
Najpopularniejszy dziś format wyjściowy stosowany w telewizorach, systemach komputerowych, urządzeniach mobilnych, słuchawkach, słuchawkach dousznych i domowych systemach audio obejmuje dwa kanały: lewy i prawy. Taka konfiguracja daje szerszy pejzaż dźwiękowy w porównaniu do mono i otwiera nowe możliwości w zakresie kreatywnej ekspresji dźwiękowej poprzez pozycjonowanie elementów po jednej lub drugiej stronie bądź też poprzez przesuwanie dźwięków z jednego głośnika do drugiego. W ten sposób stwarza wrażenie ruchu. Ponadto dźwięk stereo wywołuje iluzję, że dźwięk rozchodzi się z miejsca pośrodku głośników, podczas gdy w rzeczywistości wydobywa się jednocześnie z lewego i prawego kanału.
To rozwiązanie wymaga zastosowania dodatkowych głośników, które pogłębiają wrażenie kierunkowości, przestrzeni i głębi. Standardowa konfiguracja w przypadku dźwięku przestrzennego to świetnie znany zestaw 5.1. Centralny głośnik współpracuje z głównymi głośnikami po lewej i prawej stronie, którym towarzyszą tylne głośniki dźwięku przestrzennego z lewej i z prawej. W sumie mamy więc pięć głównych głośników. Oznaczenie „.1” wskazuje na głośnik basowy lub subwoofer odpowiedzialny za obsługę mocnych, niskich częstotliwości. Konfiguracja typu 7.1 idzie o krok dalej poprzez dodanie dwóch bocznych głośników dla jeszcze bardziej realistycznego brzmienia.
Dolby Atmos sprawia, że odczucia realizmu są jeszcze większe poprzez wprowadzenie kanałów wysokości. Poza tradycyjnymi głośnikami z lewej i prawej strony, pośrodku i z tyłu technologia Dolby Atmos wykorzystuje dodatkowe głośniki. Mogą być one zamontowane w suficie i kierować dźwięk w dół bądź też przybierać formę listew głośnikowych i podobnych urządzeń umiejscowionych na dole i emitujących w górę dźwięk, który odbija się od sufitu.
To innowacyjne rozwiązanie stwarza trójwymiarowe środowisko akustyczne. W przypadku konfiguracji Dolby Atmos można spotkać się z takimi oznaczeniami jak 5.1.2, 7.1.2 czy 7.1.4, a ostatnia cyfra wskazuje na obecność dwóch lub czterech kanałów wysokości.
Tym, co zdecydowanie wyróżnia Dolby Atmos, jest sposób miksowania dźwięku. Technologia ta obsługuje nawet 118 obiektów dźwiękowych, które mogą być precyzyjnie rozmieszczone w każdym zakątku trójwymiarowej przestrzeni. Obiekty te mogą swobodnie lokować się z przodu lub z tyłu, przy podłodze lub przy suficie i w każdym innym miejscu. Przekłada się to na niezrównane spektrum możliwości w zakresie dynamiki i głębi dźwięku – brzmienie jest maksymalnie wiernie odzwierciedlane.
Aby korzystać z technologii Dolby Atmos w domu, potrzebujesz kilku niezbędnych elementów wyposażenia. Pierwszym z nich jest źródło sygnału, zwykle telewizor, który powinien mieć wyjście HDMI™ eARC (ulepszony kanał zwrotny audio). Podłącza się do niego listwę głośnikową lub amplituner, który również powinien mieć złącze HDMI eARC i obsługiwać technologię Dolby Atmos. W razie użycia źródła ze standardowym złączem HDMI ARC dźwięk nadal będzie słyszalny, ale w związku z ograniczoną przepustowością transmisji danych tylko jako stereofoniczny lub przestrzenny, bez efektów Dolby Atmos.
Korzystanie z listwy głośnikowej jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na uzyskanie efektów Dolby Atmos, znacznie prostszym niż instalowanie amplitunera i systemu głośników w różnych miejscach pokoju czy na suficie. Najnowsza generacja listew głośnikowych, w skład której wchodzi inteligentna listwa głośnikowa Bose Ultra, w pełni obsługuje technologię Dolby Atmos. Inteligentna listwa głośnikowa Ultra ma dziewięć wbudowanych głośników, w tym dwa głośniki skierowane ku górze, tak by odzwierciedlać kanały wysokości Dolby Atmos.
Aby spotęgować wrażenia, możesz dodać parę głośników dźwięku przestrzennego Bose 700 lub moduł basowy Bose 700 (subwoofer), zwłaszcza dla podkręcenia niskich częstotliwości. Inteligentne listwy głośnikowe Bose ułatwiają konfigurację, gdyż można je podłączyć do źródła obsługującego technologię Dolby Atmos za pomocą jednego portu HDMI eARC.
Treści Dolby Atmos są obecnie szeroko dostępne w usługach strumieniowego odtwarzania treści, ale wiele popularnych firm oferuje dźwięk Dolby Atmos tylko w ramach planów premium.
Niektórzy wykonawcy muzyczni zaczynają wydawać albumy w standardzie Dolby Atmos w Apple Music, choć czasami technologia ta nosi inną nazwę (na przykład „dźwięk przestrzenny”). Nie zapominaj też o płytach Blue-ray 4K – wiele z nich również pozwala cieszyć się jakością Dolby Atmos.
Klasyczne albumy są również udostępniane w wersji z Dolby Atmos, ponieważ wytwórnie aktualizują swoje katalogi. Rezultat? Za sprawą Dolby Atmos Twoje ulubione albumy zyskują teraz nowy wymiar. Słuchacze często chwalą większą klarowność, jeśli chodzi o rozdzielenie poszczególnych ścieżek dźwiękowych, głębsze brzmienie oraz fakt, że nowy standard pozwala wybrzmieć dźwiękom i instrumentom, które w starszych miksach nierzadko ginęły. Innymi słowy, dźwięk przestrzenny Dolby Atmos tchnie w klasyki nowe życie i umożliwia odkrywanie ich na nowo.
Firma Dolby stosuje technikę zwaną dźwiękiem obuusznym, która pozwala usłyszeć efekty Dolby Atmos podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów w słuchawkach.
Korzystając z aplikacji Bose, można płynnie przełączyć się z listwy głośnikowej na słuchawki z Dolby Atmos, takie jak słuchawki Bose QuietComfort, aby oglądać filmy nocą albo odseparować się od otoczenia.
Chociaż wrażenia nie są identyczne, jak w przypadku listwy głośnikowej czy zainstalowanego systemu, to nadal słychać różnicę między zwykłym sygnałem stereo a Dolby Atmos, szczególnie pod względem czystości i poczucia głębi, szerokości i wysokości.