Udostępnij:
Gdy Ellie była nastolatką, często jeździła na mecze piłki nożnej. Siadała wtedy na ulubionym miejscu w autobusie, zakładała na głowę słuchawki i rozpływała się w ulubionych utworach ze swojej playlisty. Pulsujące rytmy za każdym razem dodawały jej odwagi w trakcie gry, dzięki czemu była najlepszym bramkarzem zespołu. Dziś nadal słucha muzyki, aby motywować się do działania. Równie często zakłada słuchawki douszne w biurze przed ważnym spotkaniem biznesowym, co przed weekendowym meczem ligowym.
Tak jak Ellie, każdy z nas wie, jaką siłę ma muzyka. Ona nas motywuje i inspiruje — w sporcie, pracy oraz trudnych sytuacjach osobistych. Naukowcy przyjrzeli się temu zjawisku i udowodnili to, co wszyscy przypuszczaliśmy już od dawna: muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nasze życie, emocje oraz stan fizyczny. Oto trzy korzyści płynące ze słuchania muzyki. Przedstawiamy też oparte na badaniach wskazówki, dzięki którym ulubione kawałki pomogą Ci w pełni wykorzystać każdy dzień.
Dla Ellie zwiększanie głośności w swoich słuchawkach bezprzewodowych SoundSport Free jest jak zakładanie zbroi przed rozpoczęciem bitwy. Muzyka daje o wiele więcej niż tylko pewność siebie — może poprawić koncentrację, podnieść morale i pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Dowiedli tego naukowcy. W jednym z badań odtwarzali muzykę z różnych gatunków i prosili uczestników o określenie, czy przedstawiane emoji są smutne czy wesołe. Okazało się, że nawet jeśli podczas odtwarzania wesołej muzyki pokazano emoji o neutralnym wyrazie twarzy, uczestnicy badania twierdzili, że widzieli twarz szczęśliwą. Co się działo, gdy muzyka była bardziej melancholijna? Dokładnie tak: ludzie postrzegali neutralne emoji jako smutne. Wyniki badań pokazują, że muzyka może też dodawać pewności siebie i w ten sposób pomagać ludziom odnosić sukcesy w każdej dziedzinie życia. Dzięki badaniu z 2019 roku odkryto, że jeśli przygotowujesz się do ważnej prezentacji lub próbujesz przerobić stos dokumentów przed spotkaniem z klientem, muzyka aktywuje w Twoim mózgu „układ nagrody”. W ten sposób pomaga Ci szybciej przyswajać informacje i wbić się w prawidłowy rytm pracy.
Porada! W ważnych chwilach warto skorzystać z czegoś, co wzmocni Twoją pewność siebie. Załóż słuchawki Bose Noise Cancelling Headphones 700 i słuchaj motywujących kawałków, jednocześnie eliminując rozpraszające dźwięki. Może to być na przykład ta lista odtwarzania Spotify®, utworzona przez użytkowników obserwujących profil Bose na Instagramie.
Podobnie jak u większość ludzi, prawdopodobnie również u Ciebie dobre utwory odgrywają kluczową rolę w przezwyciężaniu kryzysu podczas ciężkiego treningu lub porannego biegu. Okazuje się, że słuchanie muzyki po treningu także ma zbawienny wpływ. Badacze odkryli, że słuchanie relaksujących kawałków po ćwiczeniach zwiększa uczucie odprężenia — szybciej obniża tętno oraz przywraca prawidłowy poziom kortyzolu (hormonu stresu).
Ponadto muzyka może także mieć kojący wpływ na obolałe mięśnie. Dzięki pracy badaczy z Icahn School of Medicine na górze Synaj wiemy, że gdy muzyka dociera do mózgu, wywołuje szereg reakcji chemicznych, które zakłócają odbiór bodźców bólowych, co obniża poziom dyskomfortu.
Porada! Aby szybciej zregenerować siły po treningu, pobierz listę odtwarzania Spotify® z niesamowitymi akustycznymi kawałkami. Możesz ich słuchać za pomocą okularów Bose Frames Alto w drodze powrotnej z siłowni. Jeśli wolisz muzykę klasyczną, mamy dobre wieści: naukowcy odkryli, że dzieła Bacha i Mozarta doskonale uśmierzają ból.
Jeśli odczuwasz dużo stresu, Twoim antidotum jest muzyka: to naturalna pomoc w zasypianiu i zwalczaniu uczucia niepokoju. Według naukowców, którzy monitorowali aktywność mózgu ludzi słuchających muzyki podczas medytacji, kojące melodie wpływają na częstotliwość fal mózgowych w tak dużym stopniu, że mogą wywołać stan medytacyjny. Jest jednak haczyk: musisz wybrać muzykę, która będzie odprężająca dla Ciebie. Nie wiesz, która łagodna muzyka będzie dla Ciebie najlepsza? Spróbuj posłuchać kilku różnych gatunków, na przykład lekkiego jazzu, muzyki klasycznej czy celtyckiej lub nawet ścieżki dźwiękowej z perkusją, aby sprawdzić, co najbardziej Cię uspokaja.
Porada! Wybierz muzykę pasującą do nastroju, który chcesz czuć. Jeśli stresujesz się nadchodzącym terminem ważnej pracy, a Twoje serce pracuje na wyższych obrotach, wybierz melodie z wolnym rytmem. Masz problemy z zasypianiem? Włącz muzykę instrumentalną — nie ma w niej tekstu, który lubimy analizować. Przygotuj swoją listę odtwarzania i zanurz się w muzyce niezależnie od tego, gdzie jesteś. Wykorzystaj do tego Bose Portable Smart Speaker — uniwersalny głośnik z łącznością Wi-Fi®® i Bluetooth® oraz sterowaniem głosowym.
Gdybyśmy zapytali o to Ellie, odpowiedziałabym że nie jest tak naprawdę świadoma tego, że używa muzyki do sterowania swoim nastrojem. Od lat zakłada słuchawki, gdy chce dodać sobie otuchy i poczuć się pewniej przed ważnym wydarzeniem. Stało się to dla niej naturalne. To właśnie jest w tym najlepsze: możemy robić coś, co sprawia nam przyjemność, i przy okazji czerpać z tego niesamowite korzyści.