Wielu z nas lubi grzebać w schowanych w piwnicy pudłach pełnych starych płyt CD lub w weekendy przebierać albumy w lokalnym sklepie z płytami. Niemniej jednak im więcej formatów nagrań, tym trudniej jest je wszystkie odtworzyć. W domowym biurze może stać zakurzony odtwarzacz płyt CD, w salonie gramofon, a w kuchni inteligentny głośnik Bluetooth® do strumieniowego odtwarzania ulubionych kawałków.
Winyle, kasety i 8-ścieżkowce to nośniki analogowe. Z kolei płyty CD, pliki MP3 oraz dowolna muzyka odtwarzania strumieniowo z usługi muzycznej lub komputera to formaty cyfrowe. Ale co to tak naprawdę znaczy i jak wpływa na jakość odtwarzanego dźwięku?
Bez wdawania się w szczegóły techniczne — formaty analogowe i cyfrowe różnią się tym, jak dźwięk jest nagrywany, przetwarzany oraz przechowywany. Podczas tworzenia ścieżek analogowych fale dźwiękowe są nanoszone na taśmę magnetyczną w swojej pierwotnej, analogowej postaci. W przypadku technologii cyfrowej analogowe fale są zamieniane na kod binarny — zera i jedynki — które następnie trafiają na dysk twardy, płytę lub inne urządzenie.
Podczas odtwarzania muzyki z płyty winylowej fale dźwiękowe nie muszą być konwertowane z kodu binarnego. Są odtwarzane tak, jak były nagrane, więc słyszymy wierniejsze odwzorowanie rzeczywistego kawałka muzycznego. Ale mają też swoje wady. Podczas odtwarzania nagrań winylowych można usłyszeć trzaski i syczenie, ponieważ płyty często zawierają niedoskonałości oraz niszczeją z biegiem czasu. Taśma magnetyczna także ulega degradacji z biegiem lat.
Cyfrowe nagrania są z reguły pozbawione tych niedoskonałości oraz trwalsze. W zasadzie mogą być wieczne, jeśli umieścimy je w usłudze do odtwarzania strumieniowego lub w pamięci urządzenia. Cyfrowe nośniki muzyczne są łatwiejsze w eksploatacji i zarządzaniu oraz doskonale wpasowują się w społeczeństwo lubujące się w korzystaniu z urządzeń przenośnych.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad muzyka w formacie cyfrowym na dobre ustanowiła swoją dominację, dlatego analogowe nagrania zaczęły kojarzyć się z walającymi się po strychu lub piwnicy pudłami, a nawet stertami na wysypiskach. Niemniej jednak Bose Music Amplifier może połączyć je z powrotem w jedną, szczęśliwą rodzinę.
Wzmacniacz obsługuje zarówno analogowe, jak i cyfrowe formaty. Jego wejścia RCA pozwalają podłączyć zewnętrzne urządzenia takie jak gramofony*, odtwarzacze płyt CD i magnetofony. Z kolei łączność Wi-Fi® daje możliwość odtwarzania dźwięku z bibliotek w chmurze, usług strumieniowych i internetowych stacji radiowych. Ponadto, tak jak w przypadku inteligentnych głośników Bose z Wi-Fi, możesz sterować muzyką za pomocą urządzenia przenośnego połączonego przez Bluetooth i z aplikacji Bose Music lub usług Apple Airplay, Chromecast lub Spotify Connect. To samo możliwe jest za pomocą komputera lub tabletu. Wzmacniacz Bose Music Amplifier jest także wyposażony w port Ethernet do przewodowej łączności z domową siecią lub korzystania z wejścia optycznego.
Bose Music Amplifier może obsłużyć nawet dwa głośniki pasywne, w tym wolnostojące głośniki podłogowe, głośniki stojące na półce lub stole, głośniki wpuszczane w sufit lub ścianę — na przykład Virtually Invisible® 791 II — lub głośniki zewnętrzne — na przykład model 251®. Głośniki aktywne są wyposażone w swoje własne wzmacniacze i dlatego nie wymagają korzystania ze wzmacniacza zewnętrznego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twoje głośniki muszą być podłączone do zasilania, aby działały, to nie potrzebujesz do nich wzmacniacza.
Bose Music Amplifier daje możliwość dostosowywania wrażeń dźwiękowych poprzez dwa regulatory korekcji dźwięku. Za pomocą aplikacji Bose music można regulować poziom dźwięków niskich i wysokich w zależności od preferencji lub gatunku odtwarzanej muzyki — gdy chcesz posłuchać pełnych emocji kawałków akustycznych lub energetycznej wakacyjnej muzyki.
Wyciągnij więc z piwnicy pudła z płytami CD, odszukaj ulubioną płytę winylową, która przepadła w zakurzonych zakamarkach strychu, i skomponuj swoją wymarzoną playlistę w usłudze do strumieniowego odtwarzania. Bose Music Amplifier jest w stanie połączyć całą Twoją bibliotekę muzyczną, dzięki czemu zapisany analogowo i cyfrowo dźwięk może żyć w idealnej harmonii, nie zmuszając Cię do wybierania.